1. اهمیت UX

2.مزایای ux

3. UX و تاثیر بر سئو

4. قوانین امروزی جهان UX

5. استاندارهایی برای گوگل جهت تشخیص UX

 

UX واژه ی (usability experience) به معنی ” قابلیت استفاده ” می باشد و کیفیت تجربه ی کاربری در هنگام تعامل با محصول را مورد بررسی قرار می دهد. این محصول می تواند یک سیستم، نرم افزار، دستگاه، وبسایت یا اپلیکیشن باشد حس خوب یا بدی را که کاربران از سایت شما میگیرند را UX به آنها منتقل می کند.
درواقع این فاکتور، عوامل: میزان اثر گذاری، کارایی و رضایت کاربران هنگام استفاده از یک محصول ِمشخص را تعیین می نماید. UX تنها دارای یک فاکتور نیست و عوامل مختلفی مشخص کننده ی UX یک محصول می باشند. اگر میخواهید در سئو سایت خود موفق شوید ، حتما به ux سایت خود اهمیت زیادی دهید زیرا گوگل یکی از وظایف خود را این می داند که سایت های کاربردی را از سایت های غیر کاربر پسند و به نوعی کمتر کاربر پسند جدا کند و حجم بیشتری از نتایج را به سایت های کاربردی تر و به نوعی پر طرفدار دهد. مسئولیت های یک طراح UX می تواند به طور چشمگیری از شرکت به شرکت دیگر و حتی گاهی از پروژه به پروژه دیگر در یک شرکت متفاوت باشد.

اهمیت UX
UX از جمله مواردی می باشد که بر سئو تاثیر گذار است زیرا گوگل به شدت به عکس العمل و رفتار کاربران در سایت واکنش نشان می دهد و می تواند این را تشخیص دهد که سایت چقدر برای افرادی که از آن استفاده می کنند مفید بوده و خود این موضوع یکی از روش های قرار گرفتن سایت در صفحه اول گوگل است. سئو و همچنین UX می تواند دارای دو جنبه باشد اولی جلب رضایت افراد ( کاربران ) و دومی جلب رضایت موتور های جستجو باشند.

 

مزایای ux

1)تحقیقات محصول
نقطه شروع هر طراح UX برای یک پروژه طراحی UX است. این پایه و اساس را برای طراحی عالی فراهم می کند زیرا به طراحان این امکان را می دهد که از فرضیات خودداری کنند و تصمیمات محور اطلاعاتی بگیرند

2)ایجاد شخصیت و سناریو
مرحله بعدی برای یک طراح UX شناسایی گروه های اصلی کاربر و ایجاد personas نماینده است. شخصیت یک هویت ساختگی است که منعکس کننده یکی از گروه های کاربری است که آنها برای آنها طراحی می کنند. هدف از ایجاد personas بازتاب الگویی است که آنها در کاربران خود (یا کاربران آینده نگر) شناسایی کرده اند. هنگامی که یک طراح UX شخصیتها را شناسایی کرده است ، می توانند سناریوها را بنویسند. یک سناریو روایتی است که “روزی در زندگی” یکی از افراد آنها را توصیف می کند ، از جمله اینکه چگونه وب سایت یا برنامه آنها متناسب با زندگی کاربر قرار می گیرد.

3)معماری اطلاعات (IA)
حال وقت آن است که معماری اطلاعات را تعریف کنید، معماری اطلاعات ایجاد یک ساختار برای یک وب سایت ، برنامه یا محصول دیگر است که به کاربران امکان می دهد درک کنند که در کجا هستند و اطلاعات مورد نظرشان در ارتباط با موقعیت فعلی آنها است. معماری اطلاعات منجر به ایجاد ناوبری ، سلسله مراتب و طبقه بندی می شود

 

4)ایجاد Wireframes
بعد از مشخص شدن IA ، زمان آن رسیده است که برای ایجاد سیم های سیم کارت استفاده کنید . قاب یک کالای قابل تحویل طراحی مشهورترین با یک طراح UX همراه است. اصولاً ، یک سیم فریم یک نمایش وفاداری کم از یک طرح است. Wireframe ها باید هر صفحه یا گامی را که کاربر ممکن است هنگام تعامل با یک محصول انجام دهد ، نشان دهند.

5)نمونه سازی
بسیاری از افراد از اصطلاحهای “wireframe” و ” prototype ” قابل تعویض استفاده می کنند ، اما تفاوت قابل توجهی بین دو تحویل طراحی وجود دارد – آنها متفاوت به نظر می رسند ، چیزهای مختلفی را برقرار می کنند و اهداف مختلفی را ارائه می دهند. در حالی که ویندوزها شبیه به طرح های معماری هستند ، نمونه اولیه یک نمایش وفاداری متوسط تا بالا از محصول نهایی است.

6) تست محصول
آیا UX بر روی سئو تاثیر میزاره ؟
بله تاثیر ux روی سئو زمانی UX خوبی را برای کاربر ایجاد کرده باشی یعنی با انجام عمل حرفه ایی خود باعث شدی که ماندگاری کاربردر سایت افزایش پیدا کنه و بر روی سئو تاثیر مثبت گذاشتی و این حجم بالای رضایت کاربران از سایت از چشم گوگل پنهان نمی ماندو به سایت شما جایگاه ویژه ایی در نتایج موتورهای جستجو رو اختصاص می دهد.یكی از متداول ترین روشهایی كه یك طراح UX می تواند آزمایش محصول را انجام دهد ، انجام آزمایشات كاربری شخصی برای مشاهده رفتار شخص است. آیا UX بر روی سئو تاثیر میزاره ؟

UX و تاثیر بر سئو
اگرتاثیر ux روی سئو زمانی UX خوبی را برای کاربر ایجاد کرده باشید یعنی با انجام عمل حرفه ایی خود باعث شدید که ماندگاری کاربردر سایت افزایش پیدا کند و بر روی سئو تاثیر مثبت گذاشته و این حجم بالای رضایت کاربران از سایت از چشم گوگل پنهان نمی ماند و به سایت شما جایگاه ویژه ایی در نتایج موتورهای جستجو رو اختصاص می دهد.

طراحی تجربه کاربری سایت و نقش آن در سئو
برای داشتن یک سئوی موفق نیاز است راه هایی را در پیش رو گرفت که در آن طراحی تجربه کاربری سایت ( User Experience ) یا همان میزان رضایتی که یک کاربر از سایت بازدید شده دارد که آن را با مخفف UXمی شناسیم، مد نظر گرفته شود

تفاوت سئو از گذشته تا به امروز
دنیای سئوی گذشته، سئو بسیار آسان تر از آن چیز بود که امروزه ما با آن درگیر هستیم در گذشته تنها لازم بود مقاله ی خود را مملو از کلمات کلیدی کنید و متناسب با آن کلمات کلیدی به راحتی به رتبه بندی بالا، توسط موتور های جستجو دست پیدا کنید، اما در حال حاضر شکل رتبه بندی سایت و فاکتور های موجود در سئو به طور کامل تغییر کرده است و گوگل و دیگر موتور های جستجو با هزاران پارامتر دیگر به رتبه بندی سایت شما مشغول هستند و طراحی تجربه کاربری سایت از جمله این پارامتر ها ست.

 

قوانین امروزی جهان UX
مهم ترین قسمت، فهمیدن این است که UX پایان پروسۀ «توسعه به نفع مشتری» نیست. این فلسفه ای است که شرکت باید به آن بپیوندد و وب سایت خود را بر اساس آن توسعه دهد
UX وب ، ترکیبی از محتوا و UX تکنیکی است. اگر ساده بخواهیم بگوییم، باید بگوییم که UX همه چیز است. به همین دلیل باید میزان پیچیدگی و تأثیر آن را بر همه افراد داخل و خارج از شرکت درک کنیم.

سرعت صفحه
هرچه سرعت سایت شما بالاتر باشد برای UX بهتر است. اگر به خوبی بر روش های افزایش سرعت سایت اشراف داشته باشید، می‌توانید رتبه سایتتان را به شکل قابل توجهی ارتقا دهید. علاوه بر این رابطه روشنی میان UX و سئو وجود دارد.

مشارکت سئو و UX
سئو در حقیقت هدف خود را بر روی رضایت موتور های جستجو از سایت قرار می دهد و UX هدف خود را بر رضایت کاربر از سایت قرار داده است که در نهایت می توان مدعی بود سئو و طراحی تجربه کاربری سایت در یک راستا حرکت کرده و هدف مشترکی را دنبال می کنند

 

چه استاندارهایی برای گوگل جهت تشخیص UX یا تجربه کاربری است؟
از جمله استانداردها و معیارهایی که گوگل برای سنجش میزان UX به آن توجه می کنه موارد زیر است
• سرعت سایت: سرعت لود شدن باید بالا وقابل قبول باشه دراین صورت کاربر تجربه کاربری لذت بخشی از بازدید سایتتون به دست میاره
• برخورداری قابلیت رسپانسیو بودن: UX را باید به گونه ایی ایجاد کنی که قابلیت نمایش در تمام دستگاه ها رو از جمله موبایل و تبلت روداشته باشه.
• چگونگی تولید محتوا : برای UX یا تجربه کاربری خوب باید محتوایی رو خلق کنی که دامنه نیازهای کاربر رو پوشش بده، تکراری و کپی نباشه و به اندازه ایی کامل و مفید باشه که کاربر متن شما رو به اشتراک بزاره، تمرکز خود را بر روی این مورد بزارین که هر محتوایی را باید در چه ساعتی و در چه زمانی منتشر کنید تا برای کاربران خوشایند باشه به عنوان یک طراح UX باید این نکته را بدونید

 

دامنه کاری UX چگونه است؟
برنامه ریزی : در این مرحله شما باید بتوانید زمینه کاری خودتا ن را مشخص کنید تمام ذینفعان و کاربران اولیه سایت رو مشخص کنید و براساس نیازها و خواسته های آنها برای طراحی UX خود برنامه ریزی کنید و تجربه کاربری خوب رو برای کاربر خود رقم بزنید.

شناسایی کاربران و نیازمندی ها : می توانیم برای شناسایی نیازهای کاربران از مراحلی مانند: نظرسنجی از آن ها، ازطریق مصاحبه یا پرکردن فرم های مربوط به نظرسنجی، یا ساختن یک نمونه اولیه که کاربران بتونن با مشاهده نمونه به خوبی نیازهای خودشان را بازگو کنند. مهم ترین اقدام برای ایجاد تجربه کاربری خوب شناسایی کاربران و نیازمندهای اولیه و ثانویه آن هاست،

ایجاد رابط کاربری UI: یکی از اجزای مهم تجربه کاربری یا UX ایجاد یک رابط کاربری است برای ایجاد تعامل بهتر کاربران با ماشین که تلاش می کند محصولات و خدماتی رو ارائه بدهد که قابلیت استفاده آسان و راحت را داشته باشند.

بررسی امکان پذیربودن یا موثر بودن : این مرحله نحوه کاربرد محصولات یا وب سایت رو بررسی می کنند که چه میزان موثر بوده است یعنی اینکه بتوانید مشخص کنید برای هر کدام از کاربران چه محصول یا خدماتی رو ارائه بدهید تا تجربه کاربری لذت بخشی رو برایشان ایجاد کنید.

بررسی قابلیت دسترسی: باید تلاش کرد که یک وب سایت یکپارچه، یکدست و عاری ازهرگونه پیچیدگی رو به مشتری تحویل بدهید، یعنی به گونه ایی باشه که کاربر به آسانی به آنها دسترسی پیدا کند یا با حداقل کلیک کردن بر روی منوها و جستجو کردن در سایت بتواند اطلاعات مورد نیاز خودش رو پیدا کند این نتیجه UX یا تجربه کاربری خوب است.

اهمیت رضایت کاربر از بازدید سایت
تغییرات و تحولات موجود درسئو سبب شد که رضایت کاربر بتواند تاثیر مستقیم بر پیشرفت سئو ی یک سایت داشته باشد . توجه به این مسئله که دسترسی پیدا کردن به سایت ها برای کاربران تا چه میزان آسان خواهد بود و داشتن محتوای قوی و کاربردی که بتوانند برای کاربر جذابیت داشته باشد و افراد تمایل به خواندن و دنبال کردن ادامه ی مطلب را داشته باشند.

مشارکت سئو و UX
باید گفت سئو در حقیقت هدف خود را بر روی رضایت موتور های جستجو از سایت قرار می دهد و UX هدف خود را بر رضایت کاربر از سایت قرار داده است که در نهایت می توان مدعی بود سئو و طراحی تجربه کاربری سایت در یک راستا حرکت کرده و هدف مشترکی را دنبال می کنند.
دیتای داخلی
آیا می‌دانید دیتای داخلی چه امتیازی دارد؟ و این که نیاز به پرداخت هیچ هزینه اضافی نیست. شما می‌توانید گزارش هایی با اطلاعات مفید زیر در هر زمانی تهیه کنید:

  • سوالات کاربران
  • فرم های بازخورد
  • نظرات و عکس العمل ها
  • درخواست ها و شکایات کاربران
  • گزارش های بازاریابی
  • پاسخ های ایمیل ها
  • گزارش هایی از توسعه دهنده وب

آزمایش و سرعت سایت
آزمایش کردن وب سایت قبل از آن که راه اندازی شود بسیار مهم است. آزمایش کنندگان بتا اطلاعات مفید بسیاری را ارائه می‌دهند. آن ها نخستین کاربران حقیقی وب سایت هستند. در راس آنان، شما می‌توانید تعدادی آزمایش عملکرد را به کمک همکاران، دوستان یا طرفداران خود طی یک پروسه پیشرفت، انجام دهید. فراموش نکنید به عناصر کلیدی مانند سرعت صفحه، بهینه سازی موبایل و دیگر جنبه های مهم سئوی آن پیج هم توجه داشته باشید.

استفاده از کدام ابزار می تواند برای حل مشکل سرعت سایت مورد استفاده قرار گیرد؟
استفاده از PageSpeed Insights tool به شما اجازه می دهد با وارد کردن URL خود به مشکلات احتمالی موجود مرتبط با سرعت لودینگ بپردازید. استفاده از این ابزار راه کار هایی برای بالا بردن سرعت لودینگ به افراد پیشنهاد خواهد داد، باید دانست که حتی سایت های بزرگ و پیشرفته که دارای بودجه هایی در زمینه ی آی تی هستند هم به مشکلاتی در خصوص سرعت لود بر میخورند که باید هرچه سریع تر برای رفع این مشکل اقدامات لازم به عمل آید.

اهمیت لینک ارتباطی یک سایت و تاثیر آن بر سایت
UX یا تجربه کاربری به معنای اولین برخوردی است که کاربر در هنگام خرید محصول یا بازدید از یک سایت یا هر چیز دیگری می تواند به دست بیاورد. شما به عنوان طراح UX باید تمام نیازمندی ها و احساسات و هیجان های کاربر رو بشناسید و در زمان طراحی آنها رو پیاده سازی کنید تا بتوانید تجربه کاربری خوبی رو برای کاربران رقم بزنید. لینک اولیه ی راه ارتباطی بین شما و مخاطبان شماست و در واقع می توان از این لینک به عنوان یک شناسه ی هویتی برای شما یاد کرد که به مخاطبان اعلام می دارد تا چه میزان شما دارای ارزش و اعتبار هستید و تنها به همین دلیل است که نیاز است در طراحی سایت رضایت کاربران را در نظر گرفت و از طراحی سایت به گونه ای بهره گرفت که در راستای UX باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پشتیبانی آنلاین رویاکو