اصطلاح «شدوبن یا ممنوعیت در سایه» را حدودا سال ۲۰۰۶ برای اولین بار توییتر استفاده کرد. در زبان انگلیسی لغت shadowban به معنای سایه بان است.  در اصطلاح به سایه رفتن پیج دراینستاگرام شادوبن می گویند.در واقع شادوبن به حالتی گفته می شود که اینستاگرام از رشد پیج شما صرف نظر می کند و پیج افرادی را که قوانین اینستاگرام را زیر پا گذاشته باشند محدود کرده و پست های آنها  را در قسمت اکسپلورر نشان نداده و پست شما را در هشتگهایی که استفاده کردید نشان نمی دهد. شدوبن مسدودکردن و بلاک کردن محتوای کاربرانی است که محتوایی بر خلاف قوانین اینستاگرام منتشر می‌کنند، به گونه‌ای که به کاربران نیز اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

ازکجا بفهمیم شادوبن شده ایم؟

اولین روش  : ابتدا برای یکی از پست های خود یک هشتگ منحصر بفرد قرار داده و سپس وارد قسمت اکسپلور اینستاگرام بشید و هشتگ مورد نظرتون را تایپ کنید اگر با تایپ هشتگ پست شما نمایش داده نشه یعنی شما شادوبن شده اید

دومین روش: نام اکانت اینستاگرامتان را با پنج حساب کاربری دیگر سرچ کنید اگر شادوبن شده باشید حساب کاربری شما نمایش داده نمیشه.

شادوبن شدن

شادوبن به اینستاگرام این اجازه را می دهد تا اکانتهایی را که با شرایط پیج  منطبق نیستند فیلتر کند.برخی  از افراد برای گسترش دنبال کنندگان خود در اینستاگرام اقدام به استفاده از رباتهای خودکار یا صدها هشتگهای غیر مرتبط با محتوا می کننداگر چنین باشد، به نظر منصفانه است که اینستاگرام این حسابها را مسدود کند، بنابراین کاربران میتوانند محتوای واقعی و مفید را همچنان ادامه دهند. از دیدگاه اینستاگرام شادوبن کردن پیج ها منطقی است.

 

چند نکته برای اجتناب از شدوبن (shadowban)

۱. از هشتگ‌های ممنوعه و منقضی استفاده نکنید.

۲. از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای فالو اتوماتیک یا خرید فالوئر استفاده نکنید.

۳. از انجام فعالیت‌های زیاد در اینستاگرام خود اجتناب کنید.

۴. به استفاده از هشتگ‌های تکراری پایان دهید.

۵. مطمئن شوید از طرف کاربران ریپورت نشده‌اید.

 

۱.  از تگ‌های ممنوعه و منقضی استفاده نکنید.

با توجه به میلیون‌ها کاربر فعال در اینستاگرام ، کنترل آنچه به اشتراک می‌گذارند و یا هشتگ‌هایی که استفاده می‌کنند، برای اینستاگرام کاری سخت است. بسیاری از مواقع هشتگ‌های عادی و بی‌ضرر از طریق اکانت‌های فیک و یا ربات‌ها، با استفاده ار محتوای نامناسب مورد تهاجم قرار می‌گیرند.  گاهی اوقات اینستاگرام یک پیغام کوتاه روی صفحه‌ی هشتگ می‌گذارد با اشاره به این موضوع که به دلیل نقض قوانین پنهان شده‌اند.

۲.  از بات‌ها و نرم‌افزارهای خرید فالوئر استفاده نکنید.

طبق آخرین تغییرات الگوریتم اینستاگرام، باعث شده است که با  استفاده از اپلیکیشن‌های زمانبندی پست‌ها که عکس‌های شما را به صورت خودکار ارسال می‌کند و یا دریافت لایک و فالوئر خودکار، برای اکانت شما شادوبن به ارمغان بیاورد. از طریق دسکتاپ کامپیوتر، با اکانت خود لاگین شوید، و بررسی کنید آیا آن ها هنوز به اکانت شما لینک شده اند یا نه. برای انجام اینکار با استفاده از کامپیوتر وارد سایت www.instagram.com  شوید، وارد صفحه پروفایل شوید، سپس روی گزینه Edit your profile کلیک کنید و وارد بخش Authorized Applications شوید. در این بخش هر ابزاری را که نمیشناختید با کلیک بر روی کلید بزرگ آبی رنگ Revoke Access دسترسی اش را لغو کنید.

۳. از فعالیت‌های زیاد در اینستاگرام خود خودداری کنید.

مطلعید که برای لایک کردن، کامنت گذاشتن و یا فالو و آنفالو کردن محدودیت‌هایی وجود دارد؟ این محدودیت‌ها شامل تعداد عکس‌هایی که لایک می‌کنید، تعداد کامنت‌هایی که زیر پست‌ها می‌گذارید و تعداد افرادی است که فالو و یا آنفالو می‌کنید، است. این محدودیت‌ها، بر اساس سن و قدمت اکانت متفاوت است. ولی به طور معمول بهتر است بیشتر از ۱۵۰-۲۰۰ لایک، ۶۰ کامنت و ۶۰ فالو و آنفالو در ساعت انجام ندهید.

 ۴. هشتگ های تکراری را پایان دهید

اشتباه دیگری که بیشتر کاربران انجام می‌دهند و دلیل شادوبن آن‌ها می‌شود، استفاده از هشتگ‌های تکراری است. اگر شما در یک بازه‌ی زمانی از هشتگ‌های تکراری استفاده کنید، ممکن است از نظر اینستاگرام اسپم(هرزنامه) باشد

 ۵. اطمینان ریپورت  از طرف کاربران.

مراقب ریپورت شدن از طرف دیگر کاربران باشید! اگر آن‌ها تایید کنند که شما خطایی انجام داده‌اید و قوانین اینستاگرام را نقض کرده‌اید، ممکن است اینستاگرام اکانت شما را غیر فعال کند و یا در معرض شادوبن قرار بگیرید. متاسفانه شما نمی‌توانید به انگیزه‌های ناعادلانه مردم برای ریپورت(گزارش) کردن پی ببرید. با این حال سیاست رسمی اینستاگرام این است که حساب کاربری شما را بررسی کند تا مطمئن شود محتوای شما در تضاد با قوانین اینستاگرام است.

۶. چگونه می‌توان اکانت خود را از شادوبن نجات داد؟

برای نجات  از شادوبن قوانین رسمی و دستورالعمل دقیقی توسط اینستاگرام طرح نشده است، و باید بر اساس آزمون صحیح و خطا پیش برویم. اگرچه خبر خوب این است که به نظر می‌رسد شادوبن دائمی نیست و بیشتر کاربران بعد از ۲ الی ۳ هفته از بند شدوبن رها شدند.

۱. اکانتتان را از حالت بیزینس به پرسونال(شخصی) تغییر دهید.

۲. مدت کوتاهی فعالیت نداشته باشید و پست نگذارید.

۳. به اینستاگرام ایمیل بزنید و در مورد مشکلات پیش آمده توضیح دهید.

۴. لغو مجوز api

۵. از هک رشد و گروه‌های تعامل اجتناب کنید.

۶. فعالیت‌های مفید در جهت پاکسازی پلتفرم اینستاگرام

به چه دلیل اینستاگرام شادوبن (shadowban) را ایجاد کرد؟

تا چند ماه گذشته، اکانت‌های فیک زیادی در اینستاگرام مشاهده میشد، هشتگ‌هایی که به صورت مکرر با تصاویر و کامنت‌های نامناسب پست می‌شدند، همچنین ممکن است کامنت‌های تبلیغاتی زیادی برای پست‌های خود دریافت می‌کردید یا اکانت‌هایی برای تبلیغات یا فروش محصولات، شما را فالو می‌کردند، ولی به لطف الگوریتم جدید اینستاگرام همه‌ی اینها از بین رفته است.

چرااینستاگرام شما شادوبن شده است، و چگونه آن را رفع کنید؟

چند دلیل وجود دارد که باعث میشود حساب کاربری شما شادبن شده باشد:

  • شما از رباتها یا ابزار رشد خودکار اینستاگرام استفاده میکنید

اینستاگرام کاربران را تشویق میکند تا یک استراتژی مناسب در ارتباط با مخاطبان خود داشته باشند.استفاده از ربات ها یک تاکتیک اسپم است و می تواند اکانت شما را به شادوبن تبدیل کند.

  • از هشتگ های نامناسب شما استفاده می کنید.

برخی مواقع یک هشتگ محبوب با محتوای نامناسب پر می شود.وقتی این اتفاق بیافتد، اینستاگرام می تواند هشتگ را حذف کند یا استفاده از آن را محدود کند.اگر شما از هشتگهای ممنوعه استفاده کنید از رتبه بندی دیگر هشتگهای خود جلوگیری می کنید. و حتی ممکن است منجر به بلاک شدن حساب (blocked account) خود شوید.

  • حساب شما اغلب ریپورت شده است.

هنگامی که کاربران مکررا یک حساب را گزارش می کنند، Instagram فرض می کند که حساب شما محتوای نامناسب ارسال می کند یا شرایط خدمات اینستاگرام را نقض می کند.

  • شما بیشتر ازحد تعیین شده فعالیت ساعتی یا هفتگی اینستاگرام عمل نموده اید

اینستاگرام محدودیت های زمانی را برای چگونگی follow، unfollow، like، comment کردن در عرض یک ساعت یا روز قرار داده است . این اقدامات ممکن است به شما کمک کند سریعا در افزایش تعداد فالورتان پیشرفت کنید ، اما آنها نمیتوانند به شما در برقراری ارتباط مناسب با افراد کمک کنند، علاوه بر این، این رفتارها احتمالا منجر به شادوبن شما می شود، که به شدت جذب مخاطب جدید را محدود می کند.

  • برای بازگرداندن حساب کاربریتان به حالت عادی ما راهنمایی های لازم را به شما خواهیم داد.

اگر از یک ربات یا یک سرویس خودکار دیگر استفاده می کنید، استفاده از آنها را متوقف و فورا  آنها را حذف کنید. برای اطمینان از این که آنها هنوز به حساب شما متصل نیستند، به نسخه تحت ویندوز خود بروید و روی « Edit Profile » کلیک کنید و سپس « Authorized Applications ». اگر شما هر یک از حساب های ربات خود را در لیست ببینید، بر روی “Revoke Access” کلیک کنید تا آنها را به طور کامل حذف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پشتیبانی آنلاین رویاکو